Kalp Yetmezliği ve Siz Prof. Dr. Mete Alpaslan

Bu websitesi kalp yetmezliği hastalarına ve hasta yakınlarına sadece kalp yetmezliği hakkında genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.
Kalp yetmezliği ciddi bir hastalık olup tedavi takibinin mutlaka Kardiyoloji uzmanı tarafından yapılması önerilir.
Bu websitesinde verilen bilgiler doktor tedavisinin yerine geçmeyi amaçlamaz. Sadece bu websitesindeki genel bilgilere bakarak hastanızın tedavisine müdahale etmeniz kesinlikle önerilmez.Seyahatte dikkat edilecekler

Sıcak ortamlara seyahat planlayan kalp yetmezliği hastaları dehidrasyona (susuz kalmaya) karşı dikkatli olmalıdır. Böyle bir niyetiniz varsa seyahat öncesinde doktorunuzla konuşun, Kullandığınız ilaçlarda ayarlama yapmak isteyebilir.

Kalp yetmezliği, kalbi besleyen koroner damarların tıkanmasına bağlı olarak gelişmiş ise, bu hastaların soğuk iklimlere gitmeleri göğüs ağrısının artmasına yol açabilir.

Uçak ile seyahat ağır kalp yetmezliği hastalarında sakıncalı olabilir. Uçaklardaki kabin içi basıncı yer seviyesindekine göre daha azdır. Sağlıklı kişilerde bile yüksek irtifa uçuşları sırasında kandaki oksijen basıncı %30 azalır. Doğal olarak özellikle ağır kalp yetmezliği olan hastalar bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Ağır kalp yetmezliği hastasının mutlaka uçağa binmesi gerekiyorsa, uçuş sırasında oksijen desteği alması önemlidir. Eğer ağır kalp yetmezliğine ek olarak kansızlık (anemi) da varsa, uçuş sırasında oksijen desteği almak daha da önem kazanır.

Kalp yetmezliği dışında ilave bir hastalığınız daha varsa, bunun da uçuştan önce dikkate alınması gerekebilir, doktorunuza danışın.

10 saatten uzun süren uçak yolculuklarına çıkmadan önce doktorunuza danışın. Uzun uçak seyahatleri sırasında bacak toplardamarlarında pıhtı gelişmesine karşı önlem almanız gerekebilir. Bu amaçla, seyahat sırasında uçak koridorlarında ara ara yürümek, oturduğu yerde bacaklarını açıp kapamak ya da ayaklarını hareket ettirmek faydalı olacaktır. Ayrıca uçuş sırasında vücudun susuz kalmaması da bacak toplardamarlarında pıhtı gelişme riskini azaltacaktır.

Uzun uçuşlarda hareketsizliği artıracağı için uyku verici ilaçlar kullanılmamalıdır.