Kalp Yetmezliği ve Siz Prof. Dr. Mete Alpaslan

Bu websitesi kalp yetmezliği hastalarına ve hasta yakınlarına sadece kalp yetmezliği hakkında genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.
Kalp yetmezliği ciddi bir hastalık olup tedavi takibinin mutlaka Kardiyoloji uzmanı tarafından yapılması önerilir.
Bu websitesinde verilen bilgiler doktor tedavisinin yerine geçmeyi amaçlamaz. Sadece bu websitesindeki genel bilgilere bakarak hastanızın tedavisine müdahale etmeniz kesinlikle önerilmez.Nefes Darlığı

Eforla (iş yapınca) ortaya çıkan nefes darlığı, kalp yetmezliğinde en sık görülen şikayettir.

Normalde sağlıklı bir insan nefes alıp verişini hissetmez. Kişinin zor nefes alması ve nefes alıp verişini hissetmesine nefes darlığı denir. Aslında ağır egzersiz sırasında sağlıklı kişilerde nefes darlığı olur ve egzersiz sonlandıktan sonra 1-2 dakika boyunca devam edebilir. Bu normaldir. Hafif eforla veya istirahatte dahi nefes darlığı olması anormaldir.

Kalp yetmezliğindeki nefes darlığı, kalbin atardamarların içine doğru pompalayamadığı kanın geride, akciğerlerde, birikmesine bağlıdır.

Kalp yetmezliğinin hafif olduğu dönemde sadece ağır efor (çaba) sonrasında nefes darlığı ortaya çıkar (koşmak, merdiven çıkmak gibi). Kalp yetmezliği ilerledikçe daha hafif eforla da nefes darlığı ortaya çıkar. Daha ileri safhada hasta düz yatınca da nefesi daralır, uyuduktan 1-3 saat sonra nefes darlığı ile uyanır ve oturma ihtiyacı hisseder. Hasta nefes darlığından kaçınmak için başının altına koyduğu yastık sayısını artırır. Nefes darlığı nedeniyle düz yatamamak ciddi kalp yetmezliğinde görülür ve acil bir durumdur. Müdahale edilmezse kısa sürede öldürebilir.

Unutulmamalıdır ki nefes darlığı sebebiyle düz yatamamak sadece kalp yetmezliğinde değil, karında sıvı birikimi olan hastalarda ve aşırı şişman akciğer hastalarında da görülebilir. İstirahat halinde iken nefes darlığı olan kalp yetmezliği hastalarının hastanede yatırılarak tedavi edilmeleri gerekir.

Kalp yetmezliği hastalarının bir kısmı, özellikle hastalığın ilk dönemlerinde, yanlışlıkla astım veya kronik bronşit tanıları alır. Bu durum hastaya EKO yapılana dek sürer. Yapılan ilk EKO ile hastaya kalp yetmezliği olduğu söylendiğinde hastaların büyük kısmı ilk önce bu teşhisi kabul etmez ve doğrulamak için doktor doktor gezmeye başlar. Öyle ya onlara bugüne kadar hep astım oldukları söylendi, şimdi bu kalp yetmezliği de nereden çıktı? Eğer siz de astım veya kronik bronşit hastası iseniz en azından bir defa EKO yaptırın, kalp yetmezliği varsa da erken fark edilsin.

Özellikle, size astım veya kronik bronşit için verilmiş olan nefes açıcı spreyler (halk arasında bunlara genellikle “hava” denir) nefes darlığınızı gidermediyse, mutlaka tecrübeli bir hekime EKO yaptırın.

Kalbi delik (ASD veya PFO) olan bazı hastalarda ayağa kalkınca nefes darlığı olur, düz yatınca nefes darlığı kaybolur (platipne, platypnea orthodeoxia).

Kalp yetmezliği dışında, nefes darlığı yapabilen birçok sebep daha vardır:


Ani başlayan nefes darlığı sebeplerinden bazıları:
Kalp yetmezliği (akut)
Tedavisiz yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı)
Kalp krizi (özellikle Şeker hastalarında)
Ritm bozukluğu
Düşük tansiyon (düşük kan basıncı, hipotansiyon)
Kalp tamponadı (kalbin çevresinde aşırı sıvı birikmesi)
Zatürre (akciğerlerin enfeksiyonu)
Pnömotoraks (sönmüş akciğer)
Akciğer embolisi (akciğere giden damarın pıhtı ile tıkanması)
Karbon monoksit zehirlenmesi
Stres, anksiyete (kaygı)
Üst havayolunun yabancı cisim ile tıkanması
Guillain-Barre sendromu
Kaburga kırıkları


Haftalardır olan nefes darlığı sebeplerinden bazıları:
Kalp yetmezliği (kronik)
Kondisyonsuzluk
Şişmanlık (obezite)
Astım
KOAH
Kan sulandırıcı ilaç Ticagrelor (kullananların %15'inde görülür)
Tüberküloz (verem hastalığı)
Myasthenia gravis