Kalp Yetmezliği ve Siz Prof. Dr. Mete Alpaslan

Bu websitesi kalp yetmezliği hastalarına ve hasta yakınlarına sadece kalp yetmezliği hakkında genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.
Kalp yetmezliği ciddi bir hastalık olup tedavi takibinin mutlaka Kardiyoloji uzmanı tarafından yapılması önerilir.
Bu websitesinde verilen bilgiler doktor tedavisinin yerine geçmeyi amaçlamaz. Sadece bu websitesindeki genel bilgilere bakarak hastanızın tedavisine müdahale etmeniz kesinlikle önerilmez.Kalp Anjiyosu / Koroner Anjiyografi

Anjiyo işlemi sırasında eğer ek olarak Ventrikülografi de yapılırsa kalbin kasılması yani sistolik kalp yetmezliği olup olmadığı hakkında fikir verebilir.

Ancak kalp anjiyosu kalbin gevşemesi hakkında bilgi vermez, diyastolik kalp yetmezliğini teşhis edemez.

Günümüzde EKO yaygınlaştığı ve kalp fonksiyonları hakkında daha fazla bilgi verdiği için artık anjiyo yapılan birçok hastada aynı esnada Ventrikülografi işlemi de yapılmamaktadır. Bu nedenle rutin bir kalp anjiyosu ile kalp yetmezliği teşhisi konamaz.

Öte yandan koroner arter hastalığı (kalbin kendisini besleyen koroner damarın tıkanıklığı) kalp yetmezliğinin sık görülen sebeplerinden birisidir.

Kalp yetmezliğiniz varsa, hastalığın sebebini araştırırken doktorunuz kalbinizi besleyen koroner damarlarınızda tıkanıklık olup olmadığını görmek isteyebilir, bu amaçla size kalp anjiyosu yapmak isteyebilir.