Kalp Yetmezliği ve Siz Prof. Dr. Mete Alpaslan

Bu websitesi kalp yetmezliği hastalarına ve hasta yakınlarına sadece kalp yetmezliği hakkında genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.
Kalp yetmezliği ciddi bir hastalık olup tedavi takibinin mutlaka Kardiyoloji uzmanı tarafından yapılması önerilir.
Bu websitesinde verilen bilgiler doktor tedavisinin yerine geçmeyi amaçlamaz. Sadece bu websitesindeki genel bilgilere bakarak hastanızın tedavisine müdahale etmeniz kesinlikle önerilmez.EKOkardiyografi (EKO)

Kalbin ultrason ile incelenmesi yöntemine EKO denir.

Kalp yetmezliği teşhisi en kolay EKO ile konur.

EKO yaptırmak hasta açısından risk taşımaz, kısa sürer, sonucu hemen alınır.

Gebelikte de EKO yapılabilir.

Öte yandan EKO tecrübe gerektiren bir inceleme yöntemidir. EKOnuzu yapacak olan kardiyoloji uzmanının bu konuda tecrübeli olması doğru teşhis açısından önemlidir.

Şimanlarda veya ileri derecede KOAH hastalarında EKO görüntüleri net olmayabilir. Böyle bir durumda doktorunuz gerekirse MUGA sintigrafisi talep edebilir.

Tüm EKO cihazlarının görüntü kalitesi aynı değildir. Çözünürlüğü düşük, probu arızalı, eski teknoloji EKO cihazları net görüntü vermeyebilir, bazı hastalarda yanlış teşhise neden olabilir.

               
Kalp yetmezliğinde kasılma yetersizliği (üstte, solda)                Sağlıklı kişide normal kalp kasılması (üstte, sağda)


               
Kalp yetmezliğinde kasılma yetersizliği (üstte, solda)                Sağlıklı kişide normal kalp kasılması (üstte, sağda)