Kalp Yetmezliği ve Siz Prof. Dr. Mete Alpaslan

Bu websitesi kalp yetmezliği hastalarına ve hasta yakınlarına sadece kalp yetmezliği hakkında genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.
Kalp yetmezliği ciddi bir hastalık olup tedavi takibinin mutlaka Kardiyoloji uzmanı tarafından yapılması önerilir.
Bu websitesinde verilen bilgiler doktor tedavisinin yerine geçmeyi amaçlamaz. Sadece bu websitesindeki genel bilgilere bakarak hastanızın tedavisine müdahale etmeniz kesinlikle önerilmez.Cinsel Aktivite ve Kalp Yetmezliği

İki kat merdiveni durmak zorunda kalmadan, normal hızda çıkabilen kalp yetmezliği hastalarının düzenli cinsel aktivite yapmalarında genellikle bir sakınca yoktur.

Erkeklerde görülen sertleşme bozukluğu (erektil disfonksiyon) bazen kalp yetmezliği hastasının kullanmakta olduğu bazı ilaçlara bağlı olarak da gelişebilir. Bu durumu doktorunuza bildirirseniz, doktorunuz ilaçlarınızda düzenleme yapabilir.

Öte yandan, sertleşme bozukluğunu gideren ilaçlar her kalp yetmezliği hastasına uygun olmayabilir, hastanın kullanmakta olduğu bazı ilaçlarla etkileşebilir. Sertleşme bozukluğu için ilaç kullanacaksanız mutlaka doktorunuza önceden danışın.

Sertleşme bozukluğunu gideren ilaç kullandıktan sonraki 48 saat içinde eğer hastaneye yatırılırsanız, son 48 saat içinde böyle bir ilaç kullandığınızı saklamayın, doktorunuza söylemekten utanmayın. Doktorunuz böyle bir ilaç kullandığınızı bilmiyorsa, size verebileceği bazı ilaçlar nedeniyle tansiyonunuz çok düşebilir.