Kalp Yetmezliği ve Siz Prof. Dr. Mete Alpaslan

Bu websitesi kalp yetmezliği hastalarına ve hasta yakınlarına sadece kalp yetmezliği hakkında genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.
Kalp yetmezliği ciddi bir hastalık olup tedavi takibinin mutlaka Kardiyoloji uzmanı tarafından yapılması önerilir.
Bu websitesinde verilen bilgiler doktor tedavisinin yerine geçmeyi amaçlamaz. Sadece bu websitesindeki genel bilgilere bakarak hastanızın tedavisine müdahale etmeniz kesinlikle önerilmez.Akciğer filmi / grafisi

EKOkardiyografi 1980 yılında hizmete girene kadar, kalp hastalıklarının değerlendirilmesinde akciğer grafisi sık kullanılmakta idi.

Göğüs bölgesine uygulanan röntgen ışının kaydedilmesi ile elde edilen akciğer grafisi, akciğerler, kalp ve göğüs bölgesindeki kemikler hakkında bilgi verir.

Kalp yetmezliğinden şüphelenilen bir hastada akciğer filmi çekilerek

          • kalpte büyüme var mı?

          • akciğerlerde sıvı birikimi var mı?         gibi sorulara cevap aranır.

Bazen akciğer filmindeki bu görüntüler yanıltıcı da olabilir.

Şişmanlarda kalp büyümemiş olsa bile akciğer filminde kalp büyükmüş gibi görünebilir. Bu nedenle akciğer filmi kalp yetmezliğini düşündürse de kesin tanı için mutlaka hastanın EKOkardiyografi yaptırması gerekir.

Bazen kalbin kasılmasında ciddi zayıflık olsa bile, akciğer filminde kalbin gölgesi büyümemiş olabilir. Bu nedenle kesin tanı için mutlaka hastanın EKOkardiyografi yaptırması gerekir.